Jeżeli wielokulturowość jest faktem, to międzykulturowość
jest zadaniem edukacji i dla niej wyzwaniem.

Jerzy Nikitrowicz

Targi Wyjazdów i Programów Międzynarodowych to wydarzenie realizowane z myślą o osobach otwartych i ciekawych świata, które mają wyjątkową możliwość, aby zrealizować swoje marzenie o wyjeździe za granicę. Podczas wydarzenia wystawcy z uczelni i instytucji zajmujących się koordynacją międzynarodowych programów naukowych, a także wolontariatem, praktykami, stażami i pracą za granicą, będą mogli zaprezentować swoje oferty.

Targi odbędą się 31 maja 2016 r. (wtorek) w godz. 11:00 – 15:00 w holu głównym Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, w budynku D (ul. Szamarzewskiego 89).

Jak się zgłosić? Zwiedzanie stoisk wystawienniczych jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję porozmawiać z koordynatorami poszczególnych programów międzynarodowych oraz zaczerpnąć garść informacji „z pierwszej ręki” od polskich i cudzoziemskich wolontariuszy, którzy swój pierwszy (i nie tylko) wyjazd mają już za sobą.

Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej.

W I edycji, która odbyła się w 2015 r., swoje stoiska prezentowali: Akademickie Koło Misjologiczne, AIESEC - Oddział Lokalny Poznań, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty”, Dział Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, EURES przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu, Pracownia Integracji Społecznej PRZYSTAŃ KULTUR, SIETAR Polska, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU - oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie "Jeden Świat" oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM – Program Erasmus+.

Już niebawem dowiecie się, jakie instytucje / organizacje będzie można spotkać podczas tegorocznej edycji w dniu 31 maja 2016 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć (LINK) z I edycji Targów Wyjazdów i Programów Zagranicznych, która odbyła się w 2015 r. w ramach Tygodnia Międzykulturowego.

Wydarzenie na portalu FACEBOOK: LINK.

 

 

Jeśli Twoje horyzonty i pragnienia wyrywają się poza utarte schematy, gorąco zapraszamy do udziału w pierwszym spotkaniu Międzykulturowej Kawiarenki z Pasją.

To przestrzeń spotkań stworzona z myślą o ludziach otwartych na nowe doświadczenia kulturowe, którzy lubią połączenie fascynujących historii i aromatycznej kawy.

Najbliższa Międzykulturowa Kawiarenka z Pasją odbędzie się 15 grudnia br. (wtorek) w godz. 17:00 - 18:30 w sali 210 (bud. D) na Wydziale Studiów Edukacyjnych przy ul. Szamarzewskiego 89 (Kampus Ogrody).

Osoby zainteresowane udziałem - prosimy o potwierdzenie obecności do 14 grudnia br. pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile pysznych ciast powinniśmy upiec!

Z tej strony, Kasia, Michalina i Jonasz - członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej.
W zeszłym roku dzięki Waszemu wsparciu zrealizowaliśmy projekt "Studenci UAM bez Granic!" w Biharamulo (Tanzania), który został doceniony w konkursie StRuNa 2014, na którym zajęliśmy I miejsce w kategorii Wyprawa Roku 2014. Już niebawem rozpoczynamy realizację projektu "Studenci UAM bez Granic!" w San Alberto (Paragwaj).

Projekt składa się z kilku etapów:

>>> części wstępnej - przygotowawczej (lipiec-sierpień 2015 r.), podczas której przygotujemy cykl krótkich audycji radiowych do nauki języka angielskiego dla dzieci i młodzieży;

>>> części właściwej (wrzesień 2015 r.), podczas której przeprowadzimy cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Nasze działania edukacyjne będą obejmować takie przedmioty, jak: język angielski, matematyka, filozofia, sztuka i będą one prowadzone za pomocą elementów pedagogiki twórczości oraz pedagogiki zabawy (m.in. warsztat Klanzy). Ponadto zrealizujemy projekt fotograficzny pt. „Marzenia dzieci i młodzieży w San Alberto w Paragwaju”, który jest kontynuacją zeszłorocznego projektu przeprowadzonego w Tanzanii, Kenii i Polsce;

>>> części końcowej (październik-listopad 2015 r.), podczas której będziemy organizować prelekcje i wystawę fotograficzną w ramach w/w projektu, a ponadto dokonamy analizy porównawczej otrzymanych wyników, co pozwoli na poznanie marzeń dzieci z Laare w Kenii, Biharamulo w Tanzanii, San Alberto w Paragwaju oraz Czaplinku w Polsce. Poza tym przeprowadzimy działania ewaluacyjne.

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA NASZYCH DZIAŁAŃ!

KAŻDEMU DARCZYŃCY W ZALEŻNOŚCI OD WYSOKOŚCI KWOTY BĘDZIEMY WYSYŁAĆ DROBNĄ PAMIĄTKĘ! 

Numer konta: 73 1140 2004 0000 3602 7527 9517
Tytuł przelewu: Paragwaj
W treści prosimy wpisać swój adres e-mail, żebyśmy mogli się skontaktować z Państwem w sprawie podziękowań oraz pamiątek prosto z Ameryki Południowej!

Szczegółowe informacje: LINK.

Blog projektowy znajduje się TUTAJ.

Już w najbliższy wtorek zapraszamy na otwarte spotkania z Migrant Info Point. Dr Izabela Main oraz dr Izabela Czerniejewska (z Centrum Badań Migracyjnych UAM) opowiedzą o pierwszym miejscu w Poznaniu, wspierającym imigrantów.

Do wyboru są dwa terminy: 2 czerwca 2015 r. (g. 13:15 - 14:45) oraz 2 czerwca 2015 r. (g. 15:00 - 16:30). Spotkania odbędą się na Wydziale Studiów Edukacyjnych (ul. Międzychodzka 5, sala 312).

MIP oferuje m. in. bezpłatne wsparcie informacyjno-doradcze, informacje dotyczące legalizacji pobytu oraz rynku pracy (m.in. zezwolenia na pracę, zakładanie własnej działalności gospodarczej), asystowanie podczas wizyt w urzędach, informacje dotyczące codziennego życia w Poznaniu, zapisy na bezpłatne doradztwo zawodowe.

Interesują się Państwo sytuacją imigrantów w Polsce? Chcą Państwo dowiedzieć się, jak można wesprzeć tę grupę w Poznaniu? Planują Państwo poznać poznańskich cudzoziemców, włączyć się w organizację międzynarodowych pikników oraz realizować własne pomysły dotyczące integracji i edukacji międzykulturowej?

Zapraszamy na spotkanie w jednym z powyższych terminów!

 

Żywa Biblioteka to miejsce interakcji czytelniczej. Podczas Festiwalu Kultury Studentów „KULMINACJE” zagości wielokulturowy księgozbiór.

Tu książkami nie będą jednak sztywne tomy, ale ludzie i ich opowieści. Podczas trwania Żywej Biblioteki każdy ma możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną Książką przez 20 minut.

Czytelnik, rejestrując się, dostanie kartę biblioteczną, która upoważni go do wypożyczania. Następnie będzie mógł zapoznać się z katalogiem dostępnych tytułów Książek - ludzi reprezentujących różne grupy etniczne, narodowe, kulturowe, których bardzo często mijamy na ulicy, a jednak nie wiemy o nich zbyt wiele.

Żywa Biblioteka jest okazją, aby skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać inny punkt widzenia, poszerzyć swoje horyzonty myślowe oraz nawiązać nowe znajomości.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i odbędzie się przy smacznym poczęstunku! W spotkaniu mogą wziąć udział studenci, doktoranci oraz absolwenci wszystkich poznańskich uczelni.

Żywa Biblioteka odbędzie się 13.05.2015 r. (środa) w godz. 14:00 – 16:00 w sali 210 (bud. D) przy ul. Szamarzewskiego 89 (Wydział Studiów Edukacyjnych UAM)

Mamy ograniczoną liczbę miejsc, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń! Do 12 maja 2014 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  należy przesłać wiadomość potwierdzającą udział w Żywej Bibliotece, wraz z podaniem imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.

Już niebawem pojawią się informacje o Żywych Książkach. Zapraszamy do śledzenia WYDARZENIA na portalu Facebook.